Жителите на Сапарева баня се гордеят със своя гейзер, считан не без основание за най–голямата атракция в района. Около природната забележителност са обособили специален парк с кътове за отдих и разходки, за да се наслаждават хората на необичайната гледка. Гейзерът извира от 73 м. дълбочина и на определени интервали водната струя изригва, обгърната от кълба горещи изпарения, които се разпръскват на милиарди прозрачни капчици. В сравнение с гейзерите на други места по света, нашенският се издига на не повече от 18 м. височина.
Резервирайте сега >Градът се намира на 60 км. южно от София в полите на Рила планина. Забележителностите които може да посетите са, 7-те Рилски езера, Цари Мали град, Овчарченския водопад, Скакавишки водопад, Ресиловския манастир, Рилския манастир и много други прекрасни кътчета в Рила планина. На 100 метра от къщата се намира обновения SPA център.
Седемте рилски езера са една от най-известните природни забележителности в България, както и най-посещаваната езерна група у нас. Намират се в Рила на височина между 2100 и 2500 метра. Езерата са седем на брой и всяко езеро има име: Долно езеро, Рибно езеро, Трилистника, Близнака, Бъбрека, Окото и Сълзата. Произходът им е ледников и езерата са свързани помежду си чрез малки поточета. Седемте рилски езера дават началото на река Джерман, като се смята, че началото на реката започва от Долното езеро.
Най-високо разположеното езеро е Сълзата, а на най-ниска надморска височина се намира Долното езеро. Окото е най-дълбокото от всички езера от групата, като е и най-дълбокото циркусно езеро в България - 37.5 метра. Всички езера са с кристално чиста и прозрачна вода. Седемте рилски езера са една от най-популярните туристически дестинации през лятото. Хиляди туристи изкачват не малката надморска височина за да се докоснат до красотата на седемте езера. Този наплив от туристи е продиктуван и заради лесно достъпното местоположение и лифтът, водещ директно до хижа Рилски езера.
Рилският манастир е един от най-значимите културни паметници в България, символ на България, включен в списъка за световното наследство на ЮНЕСКО. Сегашният манастир се намира в близост до село Пастра - недалеч от мястото на първоначалното му изграждане. Покрай него тече Рилска река. Това е най-големият манастир в България — 5 етажа, като видими са 4 от тях. Тази особеност на сградата се обяснява с ограниченията, наложени от османската власт през 1834 г., когато са строени сегашните сгради. В партерния етаж се разполага музеят. В магерницата се е приготвяла храната за монасите.
Манастирът „Свети Иван Рилски“ е построен на мястото на стара постница през 927-941 г. от Иван Рилски (според някои автори от неговите ученици) в Рила планина. В двора на днешния манастир през 1335 г. е издигната отбранителна кула и малка еднокорабна черква от местния феодален владетел протосеваст Хрельо. Кулата е най-старата запазена сграда в манастирския комплекс и по стил принадлежи към архитектурата на Търновската художествена школа. На върха на кулата има параклис "Св. Преображение" с ценни фрески от 30-те години на 14 век.
Цар Иван Шишман (1371-1393 г.) издава на 21 септември 1378 г. Рилската грамота, подписана и подпечатана със златен печат, с която дава на манастира като феодални владения 20 села, заедно със землищата им.
Крепост пази златото на Юстиниан - Цари Мали град! Самоковското село Белчин е добре известно с минералните си води. Но съвсем скоро ще стане още по-известно със своя уникален исторически комплекс - реставрирана крепост от IV-V в. и църква от ХVII в. Затрупан от прахоляка на времето, хълмът Свети Спас в продължение на хилядолетия бе скрил една дълговечна история. Под пластовете на забравата в продължение на векове стоели скътани късчета от древно познание и драматични събития; свидетелства за появата и гибелта на империи и малките истории на обикновените хора, живели по тези места. Античното име на крепостта за съжаление е неизвестно. Днес я наричат „Цари Мали град”, защото с площта си от почти 10 дка не отстъпва на Царевец.
Резервирайте сега >Овчарченският водопад „Горица“, е водопад в северното подножие на планината Рила, в близост до село Овчарци до Сапарева Баня. Това е най-ниско разположеният водопад в Рила - на 900 метра надморска височина. Намира се по течението на река Горица, събираща води от склоновете на върховете Крива Соспа, Каменна мандра и Кабул. Водопадът е част от вододайната зона на района и е пълноводен целогодишно, без метеорологичната обстановка да влияе на водния поток.
Водопадът е висок 39 m и в долната си част образува тераса. До него се достига по екопътека, започваща от горния край на село Овчарци и достигаща до местността „Соколов изглед“ на 1200 метра надморска височина. Освен големия водопад, нагоре по течението на реката могат да се видят и още шест по-малки водопада с височина 5-15 метра. Водопадът е природна забележителност, обявена за защитена територия.
Името на реката и на водопада произлиза от историята на красива девойка от селото на име Горица, която живеела щастливо с избраника си овчаря Йовица. Мълвата за красотата на девойката достигнала до местния турски бей, който изпратил слугите си да я отвлекат. Горица побягнала към планината от преследвачите си и за да не попадне в ръцете им се хвърлила от скалите.
Жителите на Сапарева баня се гордеят със своя гейзер, считан не без основание за най–голямата атракция в района. Затова около природната забележителност са обособили специален парк с кътове за отдих и разходки, за да се наслаждават хората на необичайната гледка. Гейзерът, който извира от 73 м. дълбочина, сякаш танцува ритмично. На определени интервали водната струя изригва, обгърната от кълба горещи изпарения, които се разпръскват на милиарди прозрачни капчици. В сравнение с гейзерите на други места по света, нашенският не е толкова зрелищен и е по–скоро нисък – издига се на не повече от 18 м.. Затова пък е горещ, много горещ! При ветровито време трябва да се стои настрани от водния стълб, тъй като пръските могат да опарят по–любопитните. Температурата на гейзера е 103 градуса, или с поне 20 градуса по–висока от тази на исландските му „събратя".
Искате ли да направите резервация? Обадете ни се сега! Тел. 0885 555 218
Вашата мечтана почивка Ви очаква тук: гр. Сапарева баня, ул. Здравец 3
Градът е разположен на 75 km югозападно от град София и на 56 km от областния център Кюстендил. В Сапарева баня има горещи минерални извори. Тук се намира единственият в България и континентална Европа гейзер-фонтан (103 ºС). Природните богатства, климат и местоположение на общината са предпоставка за развитието на балнеолечение, екологичен и селски туризъм. Районът на депото, според геоморфоложкото райониране на България (по География на България, 1997 г.) се отнася към Рилския подрайон на Рило–Пиринския район на подобласт на Рила и Пирин и Местенската грабенова долина на Македоно–Родопската област. Рилският подрайон има планински и високопланински релеф с подчертано вертикално разчленение, като на запад релефът постепенно става нископланински и хълмист.
ГАЛЕРИЯ >В местността Кременик се намира праисторическо селище, където са открити много археологически находки, доказващи, че там животът не е прекъсвал от ранния през средния до късния неолит. Първите обитатели на праисторическото селище са дошли от долината на Струма и са носители на една от най-древните цивилизации в Европа. Най-старото известно име на града е Германия (варианти Гермае и Германос)[2], който се е намирал на територията на днешния град Сапарева баня, се обяснява чрез езика на траките, в който коренът „герм-“ означава „горещ“ (съответства на гръцкото therm-os, английското и немското warm). Според езиковедите името е било свързано с намиращите се тук горещи минерални извори. Други предполагат, че Герман е бил тракийски бог на топлината и привеждат примери от народната митология, където Герман е бог на светкавиците и гръмотевиците.
РЕЗЕРВИРАЙ >В района ще откриете много забележителности и паркове. Можете да разгледате величествение Рилски езера или да се насладите на манастирите и църквите в областта. Не бива да пропускате и възможността да се насладите на горещите извори в града. Минералната вода в Сапарева баня притежава изключителни лечебни качества. Била е високо ценена и употребявана като лек от траки и римляни. Сапаревската минерална вода е бистра, безцветна, с мирис на сероводород, хипертермална (температура 103 °C), хидрокарбонатна, сулфатно-натриева, флуорна, силициева и сулфидна. Съдържанието на сероводород е 15,5 mg/l. Успешно лекува различни заболявания на опорно-двигателен апарат, периферна нервна система, отравяния със соли на тежки метали, горни дихателни пътища и др.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ >